توصیه های تغذیه ای برای شب یلدا؛

در مصرف میوه، آجیل و خشکبار تعادل را رعایت کنید / وعده غذایی شام، سبک انتخاب شود

انتشار محتوا: ۳۰ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۲۶:۱۰ قبل از ظهر
متخصص تغذیه و رژیم درمانی بیمارستان علامه بهول گنابادی گفت: شهروندان گنابادی با تعادل مصرف میوه، آجیل ها و خشکبارها در شب یلدا، این شب را در به دور از هرگونه بیماری گوارشی در کانون گرم خانواده سپری کنند.
ابتدای متن

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی علامه بهلول گنابادی، دکتر الیاس نطاق ضمن تبریک شب یلدا در خصوص توصیه های تغذیه ای شب یلدا برای سلامتی بدن گفت: با توجه به اینکه در شب یلدا از انواع آجیل ها، میوه ها،  تنقلات و خشکبار استفاده می شود، بهتر است وعده غذایی شام، سبک انتخاب شود.

وی به مصرف آجیل ها در شب یلدا اشاره و افزود: آجیل ها به دلیل داشتن میزان بالای ویتامین E، اثرات مفیدی روی سلامتی بدن بویژه در خصوص اسیدهای چرب غیر اشباع یا پروتئین بدن دارد.

دکتر نطاق تصریح کرد: افرادی که مصرف لبنیات ندارند، آجیل ها منبع خوبی برای کلسیم است اما به دلیل دانسیته کالری بالای آجیل، بهتر است تعادل مصرف در خصوص آن رعایت شود.

وی ضمن توصیه به استفاده از آجیل های خام خاطرنشان کرد: شور بودن آجیل های بوداده، باعث افزایش نمک دریافتی بدن می شود لذا در افرادی که بیماری قلبی و عروقی و پرفشاری دارند، می تواند مشکل ایجاد کند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی بیمارستان علامه بهول گنابادی درخصوص مصرف چیپس و پفک گفت: کودکان و نوجوانان به جای استفاده از چیپس و پفک، از خشکبار و برگه های میوه استفاده کنند چراکه علاوه بر ارزش غذایی بالاتر، نقش بسزایی در سلامتی بدن دارند.

دکتر نطاق میوه انار را یکی از میوه های مورد استفاده در شب یلدا عنوان و افزود: انار حاوی آنتی اکسیدان، الاژیک اسید و آنتوسیانین بوده و ریسک بیماری های مزمن مختلف قلبی و عروقی و دیابت را کاهش و نقش پیشگیری کنندگی از سرطان دارد.
وی ادامه داد: توصیه می شود به جای آب انار، انار به صورت کامل استفاده شود چون فیبر موجود در این میوه به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

دکتر نطاق لبو را یکی  دیگر از میوه های مرسوم شب یلدا دانست و اذعان کرد: لبو یک منبع حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان و سرشار از پتاسیم می باشد و تا حد زیادی به کنترل فشار خون در افرادی که پرفشاری خون دارند؛ کمک کند.

وی به تعادل مصرف هندوانه به دلیل قند بالای این میوه اشاره و گفت: افرادی که بیماری دیابت دارند، مصرف زیاد هندوانه می تواند کنترل قند آنان را دچار اشکال کند ولی این میوه نقش پیشگیری کنندگی در برابر سرطان دارد.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی بیمارستان علامه بهول گنابادی خاطرنشان کرد: خرمالو ترکیب غنی از کاروتنوئیدها هست که پیش ساز ویتامین E است و می تواند نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

وی افزود: امیداورم شهروندان گنابادی با تعادل مصرف میوه، آجیل ها و خشکبارها در شب یلدا، این شب را در به دور از هرگونه بیماری گوارشی در کانون گرم خانواده سپری کنند.

انتهای پیام/