تولد۵۳ نوزاد نجات‌ یافته از سقط جنین در دانشگاه علوم پزشکی گناباد

انتشار محتوا: ۳۰ دی ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۰۹:۴۷ قبل از ظهر
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: از ابتدای راه‌اندازی مرکز نفس در شهرستان‌های گناباد و بجستان تاکنون۵۳ نوزاد نجات‌ یافته از سقط جنین متولد شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی علامه بهلول گنابادی به نقل از وب‌دا، دکتر جواد صادقی نسب افزود: از این تعداد ۳۴ نوزاد در مرکز نیکوکاری نفس گناباد و ۱۹ نوزاد در مرکز نفس بجستان از سقط نجات‌ یافتند و به سلامتی متولد شدند.

وی تصریح کرد: از ابتدای راه‌اندازی مرکز نفس در این شهرستان‌ها تاکنون ۵۵ مادرباردار در گناباد و ۳۱ مادر در بجستان که قصد سقط جنین سالم خود را داشتند تحت پوشش مراکز نفس قرار گرفتند و از این اقدام منصرف شدند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه حمایت‌های مرکز مردمی نفس نقش موثری در پیشگیری از اقدام به سقط جنین داشته است، گفت: خدمات این مرکز در چهار حوزه خدمات مشاوره‌ای شامل مامایی، زنان، مشاوره دینی و روانشناسی، خدمات معیشتی شامل بسته‌های غذایی، سیسمونی، شیرخشک و پوشاک و خدمات پزشکی و درمانی شامل ویزیت‌های رایگان پزشکی و مامایی و خدمات پاراکلینیکی و خدمات دارویی شامل حمایت‌های دارویی و تامین داروهای مورد نیاز است.

مدیر مرکز نفس گناباد هم با اشاره به اقدامات و فعالیت‌های انجام شده گفت: افرادی که قصد سقط جنین دارند توسط پزشکان، متخصصین زنان، ماماهای سطح شهر و مراکز بهداشتی، داروخانه‌ها، داروگیاهی‌ها، مراکز درمانی و بهداشتی و مراکز مشاوره مامایی و... شناسایی و با معرفی به این مرکز مورد حمایت قرار می‌گیرند تا آنها را در حفظ فرزند یاری کنیم.

زهرا عطارباشی افزود: مسائل و مشکلات اقتصادی، بارداری دوران عقد، حاملگی بدون برنامه ریزی خانواده و فاصله کم دو بارداری، اعتیاد پدر خانواده و مشکلات مالی، جنسیت جنین، مغایرت با اشتغال مادر، مسائل فرهنگی و اجتماعی، پایین بودن سطح اعتقادی و عدم آگاهی از عواقب اخروی سقط، فرهنگ فردگرایی و رفاه طلبی و... از جمله علل شناسایی شده سقط فرزندان توسط والدین در شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی گناباد است.

وی با تشکر از حمایت‌های دکتر احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد و قرارگاه جوانی جمعیت این دانشگاه، از امام جمعه و ائمه جماعات، فرمانداری، سپاه پاسداران، کمیته امداد امام(ره)، آبشارعاطفه‌ها، دادستان، مدیریت موسسه مالی اعتباری انصارالمهدی، کانون خادمیاری، تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه، بسیج جامعه پزشکی و خیرین و نیکوکاران، مجمع خیرین سلامت دانشگاه، اداره بهزیستی، مدیریت درمانگاه سیدالشهدا و متخصصین زنان و ماماها که در نجات فرزندان سقط تاکنون همراهی نموده اند، تشکر کرد.