طرح مطالبات گروه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گناباد روی میز وزیر بهداشت

انتشار محتوا: ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۵۴:۵۹ بعد از ظهر
مطالبات و پیشنهادهای گروه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گناباد در معاونت پرستاری وزارت بهداشت ارائه و بررسی شد.

به گزارش وب‌دا، طرح مطالبات گروه پرستاری و ارائه پیشنهادهای آنها از جمله درخواست‌هایی بود که دکتر احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این شهرستان ارائه کرد.

پس از آن دکتر عین‌اللهی وزیر بهداشت خواستار بررسی این موارد در معاونت پرستاری وزارت شد که پس از بررسی آنها دکتر عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت در نامه‌ای به دکتر پورحسینی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی اعلام کرد:

  • برقراری فوق‌العاده خاص، تبدیل وضعیت و بکارگیری نیروهای فعال در ایام کرونا، پیشنهاد افزایش نرخ ریالی هر ساعت اضافه کار، مشمولیت کمک پرستاران در قانون ارتقای بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت با محوریت و تولیت معاونت توسعه مدیریت و منابع، به مراجه ذیربط نظیر مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری، سازمان اداری و استخدامی کشور و ... ارائه شده و در حال پیگیری است.
  • جذب و بکارگیری کمک پرستار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تابعه دانشگاه بر اساس دستورالعمل سالیانه خرید خدمات مشاغل گروه پرستاری، ابلاغی معاونت توسعه مدیریت و منابع و به شرط وجود مجوز جذب نیروی شرکتی یا اخذ مجز از مراجع ذیربط قابل انجام است.
  • تخصیص اعتبار جهت احداث پانسیون‌های پرستاری طی نامه شماره 1992/139/د مورخ 1402/7/5 از معاونت توسعه مدیریت و منابع درخواست شده است.
  • اصلاح قانون ارتقای بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت در خصوص سقف اضافه کار 80 ساعت به معاونت حقوقی و امور مجلس پیشنهاد شده و توسط آن حوزه در حال پیگیری است.
  • افزایش ارزش نسبی بسته‌های خدمات پرستاری، سالیانه از سوی این معاونت، پیشنهاد و در شورای عالی بیمه سلامت، بررسی می‌شود.
  • اصلاح دستورالعمل بازتوزیع کارانه گروه پرستاری چندین مرحله و حسب بازخوردهای محیطی، انجام شده و در صورت ضرورت، قابل بازنگری است. شایان ذکر است از آنجا که کارانه حاصل از تعرفه خدمات پرستاری مبتنی بر عملکرد فرد یعنی تعداد خدمت(تعداد بیمار)، سختی بیمار(سطح بیمار) و سایر عوامل مرتبط با فعالیت فرد می‌باشد، طبیعی است که لزوما باعث پرداخت یکسان به گروه‌های مختلف پرستاری نمی‌باشد. بلکه بر اساس عملکرد فرد در بخش‌های مختلف و متاثر از متغیرهای مختلف، متفاوت خواهد بود.
  • مشمولیت اعضای محترم هیات علمی مستقر در بالین و دانشجویان پرستاری سال آخر از قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری قابل بررسی و در حال پیگیری است.