درمان آبله مرغان در روزهای اول نیاز به مصرف آنتی بیوتیک ندارد

انتشار محتوا: ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۷:۵۵ قبل از ظهر
عضو هیات علمی و سرپرست گروه اطفال دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: برای درمان آبله مرغان به هیچ عنوان در روزهای اول آنتی بیوتیک شروع نمی شود ولی در طی روند بیماری و بروز عفونت در محل آبله‌ها، احتمال نیاز به درمان با آنتی بیوتیک وجود دارد.

به گزارش وب‌دا، دکتر راحله درفشی با بیان اینکه سویه های جدیدتری از ویروس آبله مرغان ایجاد شده است، گفت: اگر کودک یا نوزاد دچار دانه روی شکم و یا پشت بدن شد و برخی از دانه ها آب دار و برخی خشک باشند، احتمال آبله مرغان وجود دارد و لذا حتما یک بار برای معاینه کودک، به پزشک مراجعه شود.

وی افزود: اگر کودک دچار آبله مرغان و 2 تا 3 روز تب کرد و پس از یک وقفه 48 ساعته مجددا تب نمود، احتمال بروز عفونت در بدن کودک وجود دارد و لذا باید کودک مجددا توسط پزشک معاینه شود.

عوارض آبله مرغان در کودکان

فوق تخصص گوارش و تغذیه کودکان و نوزادان با بیان اینکه برای درمان آبله مرغان به هیچ عنوان در روزهای اول آنتی بیوتیک شروع نمی شود، گفت: سرفه، خواب آلودگی، بی اشتهایی، کم آبی بدن، گوش درد و سردرد از جمله عوارض بروز آبله مرغان در کودکان است.

دکتر درفشی طول بهبود آبله مرغان را 7 روز بیان و گفت: شست و شوی روزانه دانه‌های آبله مرغان بدون استفاده از شوینده‌هایی که باعث خشکی پوست شود، توصیه می‌شود.

وی استراحت را در کودکان مبتلا به آبله مرغان مهم دانست و افزود: والدین در صورت ابتلای فرزندانشان به آبله مرغان، آنها را تا بهبودی نسبی در منزل تحت مراقبت قرار دهند تا از انتشار این ویروس در بین سایر کودکان جلوگیری شود.