به عنوان دومین شهر استان خراسان رضوی؛

آزمایشگاه بیمارستان علامه بهلول گنابادی مجهز به دستگاه کشت خون اتومات Bactec شد

انتشار محتوا: ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۱۶:۳۴ قبل از ظهر
رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی علامه بهلول گنابادی از تجهیز آزمایشگاه مرکزی این مرکز به عنوان دومین شهر استان خراسان رضوی به دستگاه کشت خون اتومات Bactec خبر داد.
متن

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی علامه بهلول گنابادی، دکتر مهدی پاسبان گفت: آزمایش کشت خون جهت بررسی وجود عفونت در خون می باشد و تشخیص به موقع عفونت در خون می تواند مشکلات بعدی سلامتی بیمار را کاهش دهد.

وی ادامه داد: در این راستا دستگاه کشت خون اتوماتیک Bactec با استفاده از تکنیک فلورسانس و الگوریتم های تشخیصی متعدد با دقت یک میکروارگانیسم در میلی لیتر در زمان بسیار کوتاه، از سه ساعت پس از کشت تا سه روز، نتیجه ی کشت خون مثبت را گزارش می کند. 

 دکتر پاسبان با بیان اینکه آزمایشگاه مرکزی بیمارستان علامه بهلول گنابادی به عنوان دومین شهر استان خراسان رضوی مجهز به دستگاه کشت خون اتومات Bactec شد، خاطرنشان کرد: با  مجهز شدن آزمایشگاه بیمارستان به این دستگاه، 85 درصد از نمونه هاي مثبت طی ٢٤ ساعت اول کشت مشخص مي شوند و لذا با این افزایش سرعت تشخیصی، مدت بستری بیماران کاهش می یابد.

رئیس بیمارستان علامه بهلول گنابادی با بیان اینکه دستگاه کشت خون اتومات Bactec علاوه بر افزایش سرعت، افزایش دقت در تشخیص صحیح بیماری را نیز به همراه دارد، افزود: این فناوری به دلیل داشتن رزین در  محیط های کشت و غیر فعال سازی آنتی بیوتیک در محیط کشت، نتایج منفی کاذب را تا حد بسیار بالایی کاهش می دهد.