معرفی کتابخانه

ایجاد شده در ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۵۲:۳۲ بعد از ظهر

تاریخچه:

کتابخانه مرکز آموزشی پژوهشی درمانی علامه بهلول گنابادی تنها مرکز آموزشی درمانی این دانشگاه، کار خود را  از سال 1395 آغاز نموده است. و مرکزی برای منابع چاپی دانشجویان پزشکی، پرستاری، پیراپزشکی و همکاران می باشد.

هدف:

کتابخانه بیمارستانی که در بیمارستان‌ها و دیگر مراکز پزشکی ایجاد می‌گردد، هدف آن اشاعه اطلاعات زیست پزشکی و بالینی برای اهل حرفه پزشکی مانند پزشکان، پرستاران، تکنسین‌های آزمایشگاهی، پیراپزشکان، و مدیران بیمارستان است. وجه تمایز این نوع کتابخانه‌ با کتابخانه‌های مراکز آموزش پزشکی (کتابخانه‌های دانشکده‌های پزشکی)، تأکید بر تهیه منابعی است که در معالجه و مراقبت بالینی بیماران به‌کار می‌آیند.

 

بیانیه رسالت :

کتابخانه بیمارستان بهلول به عنوان یک کتابخانه بیمارستانی در راستای پیشبرد اهداف و برنامه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه با بهره گیری از حمایت های دانشگاه علوم پزشکی گناباد به ارائه خدمات کتابخانه ای و اطلاع رسانی می پردازد این خدمات زمینه و تمهیدات لازم برای تهیه،ذخیره و اشاعه اطلاعات علمی مورد نیاز کاربران را فراهم می آورد تا بدینوسیله موجبات ارتقا سطح مراقبت از بیمار و سلامت جامعه فراهم گردد.

ماموریت :

ماموریت کتابخانه بیمارستان بهلول باید مطابق با اهداف سازمان مادر باشد و بر اساس ارزیابی های دقیق و با در نظر گرفتن نیازهای جاری و پیش بینی شده سازمانی که در فرایند تحلیل نشان داده می شودتوسعه و بازنگری میشود. این کتابخانه وظیفه دارد نسبت به شناسایی تامین نیاز های اعضای محترم هیات علمی، دانشجویان، کادر بالینی( پزشکان و پرستاران و...) کاربران تحت پوشش خود و ارتقا سطح آموزشی و پژوهشی بیمارستان تلاش نموده و از طریق توسعه و استاندارد سازی خدمات و امکانات خود بستر و محیط مناسب را برای کاربران فراهم آورد.همچنین این کتابخانه وظیفه خود می داند که موجبات پیشرفت علمی و آموزشی بیمارستان را فراهم آورده و در این زمینه مشارکت فعال داشته باشد.

خط مشی :

کتابخانه بیمارستان بهلول دارای مجموعه ای از خط مشی ها و فرایند های شفاف بر اساس خط مشی و فرایند جاری سازمان مادر است.این خط مشی ها شامل موار زیر است:

-دسترسی به خدمات کتابخانه بیمارستان بهلول: ( ذینفعان شامل اساتید،پزشکان متخصص، دانشجویان پزشکی،پرستاری،رادیولوژی، اتاق عمل، هوشبری و ....-ساعت کار کتابخانه بیمارستان از 7:30 تا 14 و پنج شنبه 7:30 تا 13:00 )

-دسترسی به منابع چاپی :تمام ذینفعان به تمام منابع چاپی و رفرنس های دروس خود دسترسی دارند .

-دسترسی به منابع الکترونیکی و بانکهای اطلاعاتی : تمامی ذینفعان با ثبت نام در پورتال کتابخانه دیجیتال به بانکهای اطلاعاتی و منابع الکترونیکی دسترسی دارند.

-مجموعه سازی و سازماندهی منابع چاپی و غیر چاپی : کتابداران کتابخانه بیمارستان بهلول با ارزیابی و بررسی نیازهای مراجعان و ذینفعان اقدام به خرید و تهیه مجموعه کامل از منابع چاپی و بارگزاری منابع الکترونیک می کنند.

-گردش منابع /امانت: کتابخانه بیمارستان بهلول در ساعت کاری در خدمت مراجعان جهت امانت و گردش منابع می باشد.

مسئولیت های حرفه ای و حقوقی کتابداران:

مسئولیت ها و فعالیت های کاری مدیریت و کارکنان کتابخانه مطابق با آیین نامه ها، بخشنامه ها و دستورالعمل های حرفه ای و استاندارهای موجود از سوی سازمان مادر تعیین و ابلاغ می گردد. کارکنان کتابخانه از مسئولیت های وظایف قانونی و حرفه ای خود آگاهی دارند و به آن وفادار هستند.مسئولیت حقوقی هر کتابدار ورود و خروج به موقع، احترام به حقوق مراجعه کنندگان،..مسئولیت های حرفه ای کتابدار دادن جواب منطقی و به موقع به مراجعه کنندگان و رفع نیاز اطلاعاتی .

نیاز های کاربران و تجزیه و تحلیل نیازهای کاربران

خدمات کتابخانه بیمارستان پزشکی برنامه راهبردی مکتوب دارد که به طور منظم اطلاعات مورد نیاز کاربران و ذی نفعان را تشخیص، ارزیابی، تجزیه و تحلیل می کند تا در نتیجه منابع و خدمات موثری را متناسب با نیازهای آنان فراهم کند که شامل موارد ذیل می باشند:

الف - گروههای بحث : برگزاری جلسه و بحث و گفتگو وبررسی نیازهای کاربران برای منابع مورد نیاز

ب بررسی ها یا نظرسنجی

پ جمع آوری اطلاعات و تحلی آماری

ت بودجه

مجموعه سازی:

وجه تمایز این کتابخانه‌ بیمارستانی ها ، تأکید بر تهیه منابعی است که در معالجه و مراقبت بالینی از بیماران است.

ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺳﺎزی ، ﻓﺮاﻫﻢ آوری ، ذﺧﯿﺮه ﺳﺎزی ، ﺳﺎزﻣﺎﻧﺪﻫﯽ نظیر فهرستنویسی، ورود اطلاعات در سیستم جامع نرم افزار کتابخانه و پرینت بارکدها توسط کتابداران متخصص کتابخانه مرکزی انجام می شود و در نهایت توسط کتابدار کتابخانه منابع جدید ثبت دفتر و آماده سازی می گردد.

تامین منابع چاپی و الکترونیکی اعم از کتب فارسی، لاتین و نشریات با تخصیص بودجه از معاونت تحقیقات و خرید منابع توسط کتابخانه مرکزی دانشگاه انجام می شود.

چشم انداز:

با توجه به افزایش رشته­ها و مقاطع تحصیلی در بالین، رشد تعداد دانشجویان و سایر کاربران کتابخانه و گسترش فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی در تمامی زمینه ها و نیز توسعه دامنه همکاری های بین کتابخانه ای، ایجاد تحول در امکانات، خدمات و فضای کتابخانه، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. لذا کتابخانه بیمارستان مصمم است با تعالی امکانات و خدمات خود و با ایجاد محیطی مناسب، ضمن توسعه خدمات به کاربران و سایر ذینفعان و جلب رضایت آنان، روند بهبود مستمر خدمات و امکانات کتابخانه را تحقق بخشیده و به عنوان غنی ترین و فعال ترین کتابخانه بیمارستانی مطرح گردد و نسبت به تأمین منابع و اطلاعات مورد نیاز مراجعین به طور مؤثر و سازنده اقدام نماید.

جامعه استفاده کننده:

دانشجویان پزشکی، علوم آزمایشگاهی، رادیولوژی و پرستاری، اساتید: جراحی ، جراحی مغز و اعصاب، بیهوشی، عفونی، ارتوپدی، رادیولوژی، طب اورژانس و اساتید گروه پوست، اورولوژی می باشد.

شرایط امانت منابع کتابخانه

1. اعضای هیئت علمی، رزیدنت ها و کارکنان (رسمی و پیمانی) دانشجویان پرستاری مرکز با ارائه کارت شناسایی می‌‌توانند از منابع موجودحضوری وامانی استفاده کنند.

2. استفاده از منابع موجود برای پژوهشگران خارج از مرکز جهت تحقق اهداف آموزشی، پژوهشی و درمانی با ارائه کارت شناسایی فقط در فضای کتابخانه بلامانع می‌‌باشد.

امکانات و تسهیلات :

  • ایجاد محیطی آرام برای مطالعه مراجعین
  • امانت کتاب
  • دسترسی اعضا به اینترنت با سرعت با استفاده از .... سیستم کامپیوتری
  • راهنمایی اعضا بنا به درخواست برای جستجوی اطلاعات درمنابع الکترونیکی
  • امکان دسترسی به نشریات الکترونیکی
  • به روز رسانی (تهیه کتب و مجلات جدید)
  • امکان استفاده فراگیران از کتابخانه بعد از اتمام ساعت کاری کتابخانه
  • نت لب بیمارستان
  • واحد توسعه تحقیقات بالینی
  • مرکز مهارتهای بالینی دانشگاه

مقررات استفاده از اینترنت

1. هنگام ساعت های پر استفاده از سایت، حق تقدم با مراجعه کنندگانی است که به جستجوی مقالات علمی می‌‌پردازند.

2. مواردی چون دانلود فیلم (خارج از حیطه علوم پزشکی)، عکس و chat ممنوع است.

3. پرینت از صفحات غیر مربوطه ممنوع است.

4. دانشجویان پرستاری با ارائه معرفی نامه از مربی مربوطه در گروه 2 نفره می‌‌توانند برای تحقیق علمی‌‌ از اینترنت بهره برداری کنند.

ساعت کار کتابخانه

شنبه تا چهارشنبه 7:30 الی 14

پنج شنبه 7:30 الی 13

واقع در طبقه زیرزمین در معاونت آموزشی

کتابخانه مرکزی در راستای اهداف بلندمدت و آتی خود جهت اطلاع رسانی بهینه و موثر و نیز لزوم سهولت دسترس پذیری منابع اقدام به تاسیس و حمایت از کتابخانه های وابسته به خود گرفت تا مراجعین خود را در جغرافیایی وسیعتر و متنوع تر تحت پوشش خدمات خود قرار دهد .

شماره شابکا کتابخانه بیمارستان بهلول: IR-201380006